ALEGERI 2019: Briceni / Ocnița – Candidați Circumscripția №1

Mihail Gnatiuc / PD

Funcția curentă și activitate profesională

Mihail Gnatiuc a fost ales în funcția de Președinte al Raionului Briceni pe 17 iulie 2015, cu votul consilierilor PD, PLDM, PL, PCRM și 2 consilieri PSRM. Anterior acesta a exercitat funcția de Primar al orașului Briceni timp de două mandate 2007-2011 și 2011-2015.

Între 1981 și 1990, Mihail Gnatiuc ocupă diferite funcții în cadrul Comitetului Executiv Briceni. Între 1990 și 1991 este Șeful secției juridice al Uniunii raionale de consum Briceni. Din 1991, timp de 14 ani, lucrează în cadrul Departamentului Vamal Briceni. În 2005 este numit Șef al Departamentului Vamal Ocnița, iar ulterior Șef al Serviciului Vamal al Aeroportului Chișinău, funcție pe care o deține până în 2006, când e transferat la Biroul Vamal Basarabeasca. Revine în raionul Briceni în calitate de primar al orașului Briceni, funcție pe care a exercitat-o în perioada 2007-2015. În alegerile pentru primăria orașului Briceni din 2015, Mihail Gnatiuc, a pierdut în fața reprezentantului PSRM.

În 2011 este decorat de Președintele interimar Marian Lupu cu Medalia “Meritul Civic” “pentru muncă îndelungată şi prodigioasă în organele administraţiei publice locale, contribuţie la promovarea transformărilor social-economice şi activitate organizatorică intensă”.

Descarcă declarația de avere

Zinaida Grecianîi / PSRM

Funcția curentă și activitatea profesională

Zinaida Grecianîi este membră a Parlamentului Republicii Moldova din partea Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) din decembrie 2014. Aceasta este membră a Biroului Permanent al Parlamentului și membră a comisiei permanente pentru economie, buget și finanțe.

Pe parcursul activității sale profesionale, Zinaida Grecianîi a ocupat doar funcții publice. În prezent ea se află la al 4-lea mandat de deputat în Parlamentul Republicii Moldova:

4) 9 decembrie 2014 – prezent – deputat din partea PSRM (legislatura XX)

3) 24 decembrie 2010 – 29 decembrie 2014 – accede pe lista PCRM, dar părăsește fracțiunea în noiembrie 2011, împreună cu Igor Dodon (legislatura XIX)

2) 14 august 2009 – 28 decembrie 2010 – deputat din partea PCRM (legislatura XVIII)

1) 22 aprilie 2009 – 28 august 2009 – deputat din partea PCRM (legislatura XVII)

În perioada 10 octombrie 2005 – 20 martie 2008 a fost Prim-viceprim-ministră în Guvernul Tarlev 2, iar între 31 martie 2008 – 9 septembrie 2009 a exercitat funcția de Prim-ministră a Republicii Moldova.

Anterior, Zinaida Grecianîi a activat succesiv în cadrul autorităților publice responsabile de domeniul financiar-economic:

2005-2008 – Prim-viceprim-ministră, Guvernul Republicii Moldova (Guvernul Tarlev 2)

2002-2005 – Ministră, Ministerul Finanțelor al Republicii Moldova (Guvernele Tarlev 1 și Tarlev 2)

2001-2002 – Prim-viceministră, Ministerul Finanțelor

2000-2001 – Viceministră, Ministerul Finanțelor

1999-2000 – Directoare a Departamentului Bugetului, Ministerul Finanţelor

1996-1999 – Şefa Direcţiei generale elaborarea şi administrarea bugetului, Ministerul Finanţelor

1994-1996 – Șefa-adjunctă al Direcţiei generale elaborarea şi analiza bugetului, şef al secţiei bugetelor locale a Departamentului bugetului, Ministerul Finanţelor

1994 – Vicepreședinte interimar al Comitetului executiv raional Briceni, șefă-interimară a Direcției financiar-economice Briceni

1981-1994 – Șefa secției bugetare, șef-adjunct al Direcției financiare Briceni

1976-1981 – Inspector-revizor superior pe state, Direcția financiară Briceni

1974-1976 – Inspector superior, Secția bugetară a Direcției financiare Briceni

1974 – Contabil superior interimar, Direcția financiară Briceni

A fost decorată de către Președintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin, cu ”Ordinul de onoare” (în 2003) și ”Ordinul Republicii” (în 2006).

Descarcă declarația de avere

Vasilii Petrașișin / Partidul ”Șor”

Funcția curentă și activitatea profesională

Vasilii Petrașișin este un om de afaceri din r. Briceni. El este fondatorul și administratorul companiilor SRL Firma Nord (înregistrată în 1992) și ÎI Vasile Petrașișin (înregistrată în 2007), cu activități în domeniul comerțului.

Activitate socio-politică și partinică

Vasilii Petrașișin este președintele Comunității ruso-slave din r. Briceni și membru al Consiliului Congresului comunităților ruse din Moldova.

La 2 iulie 2018, Vasilii Petrașișin a fost desemnat Reprezentant Împuternicit al Partidului Politic Șor (PP Șor) în r. Briceni.

În campania electorală pentru funcția de Președinte al Republicii Moldova din 2016 a fost membru al grupului de inițiativă pentru colectarea semnăturilor în susținerea Innei Popenco, candidata Mişcării Ravnopravie (redenumită ulterior în PP Șor).

Descarcă declarația de avere

Creciun Anatolie /  PCRM

Activitate partinică

Anatolie Creciun este Prim-secretar al Comitetului Raional Briceni al Partidului Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM).

Descarcă declarația de avere

Vladimir Scutari / Blocul Electoral ACUM Platforma DA și PAS

Descarcă declarația de avere

sursa: Alege2019

Tags:

  • 28 ianuarie 2019
  • noutati.md