• lira sterlina22.4799

Cataraga, la un pas de medalie

22 august 2017 10:13
autor: noutati.md

Luptătorul moldovean de stil greco-roman, Daniel Cataraga, s-a clasat pe poziția a cincea la Campionatul Mondial de la Paris, rezervat seniorilor. Sportivul nostru s-a calificat în semifinale categorie de pâna la 71 de kg după trei victorii de senzație contra sportivilor din Bulgaria, Spania și Japonia.

În penultimul act al competiției, Cataraga a fost învins de viitorul campion mondial, germanul Frank Staebler, cu 2-4. A urmat apoi meciul pentru medalia de bronz contra iranianului Mohammadali , pierdut cu 8-10, deși inițial Daniel a condus cu 7-0.

Anul trecut, Cataraga a devenit vice-campion mondial, iar în 2015 acesta a cucerit aurul la Campionatul European de sub 23 de ani.

Astăzi, la Campionatul Mondial de la Paris au intrat în lupta pentru medalii Victor Ciobanu și Donior Islamov.